\n\n\n"; echo "\n"; ?>

   aktuálne:

Pre Fionu hľadáme nový domov. Najradšej do rodiny s deťmi alebo pre starších ľudí. Je to 4-ročná sučka, veľmi pekná, milá a hravá. Je zvyknutá na deti aj veľkých psov, je nekonfliktná, takmer nešteká. Vydrží veľa behať, ale nevyžaduje si dlhé prechádzky, je to skôr mazel na gauč...

   foto:

  stránka:

webdesign umstudio.net
(c) OD EVY 2006 - 2008

Jack Russell alebo Parson Russell teriér?

Popri už určitú dobu uznanom Parson Russell teriérovi FCI v decembri 2000 uznala ešte ďalšie plemeno, a to malého JACK RUSSELL TERIÉRA.

Rozdiely, ktorými sa tento malý psík odlišuje od svojho väčšieho príbuzného sú predovšetkým v kohútikovej výške, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 25 až 30 cm a v obdĺžnikovej stavbe tela. Parson naproti tomu by mal byť kvadratický a mal by mať výšku 30 až 35 cm.
Jack Russell teriér je zaradený v rámci skupiny 3 Teriéri do sekcie 2, čo sú nízkonohí teriéri, avšak Parson Russell teriér je zaradený do sekcie 1, kde sú teriéri vysokonohí.

Parson Russell Terrier Jack Russel Terrier

Štandard plemena Jack Russell Teriér

Jack Russell teriér bol predbežne uznaný FCI dňa 25.10.2000.

Krajina pôvodu: Anglicko
Oficiálny štandard FCI bol vydaný: 14.12.2000 - číslo 345
Skupina FCI: 3. skupina - Teriéri; sekcia 2 - Nízkonohí teriéri

Všeobecne: Jack Russel teriér je silný, aktívny, temperamentný a pružný pracovný pes s odvážnou povahou a pružným telom strednej dĺžky. Jeho svižná chôdza sa hodí k jeho čulému výrazu.

Hlava: Lebka musí byť plochá, stredne široká, postupne sa zužujúca k očiam, prechádzajúca do silnej nosnej partie, a má veĺmi silné čeľuste. Stop musí byť zreteľný, ale nie silne vyjadrený. Dĺžka od stopu k nosu má byť o trochu kratšia než od stopu k tylovému hrbolu, svaly čeľustí musia byť dobre vyvinuté. Nos musí byť čierny. Dobre vyvinuté silné čeľuste s pevne napojenými pigmentovanými pyskami s nožnicovým skusom, s pevnými zubami. Uši preklopené, alebo zavesené, silné a veľmi pohyblivé. Oči sú malé a tmavé s bdelým výrazom. Nesmú byť vypuklé. Oční viečka sú dobre spojené. Okraje očných viečok musia byť čierne.

Telo: Krk je pevný a suchý, schopný dobre vyrovnávať postavenie hlavy. Hrudník je skôr hlboký než široký s dostatočnou vzdialenosťou od zeme. Spodná strana hrudníku sa nachádza, vzhľadom k celkovej výške, uprostred medzi zemou a kohútikom. Telo je trochu dlhšie než jeho výška. Chrbát je rovný. Rebrá sú klenuté, po stranách sploštené, takže hrudník sa dá objať rukami – obvod je asi 40 až 43 cm. Bedrá musia byť krátke, pevné a svalnaté. Lopatky smerujú šikmo a nie sú príliš svalnaté. Hrudné končatiny sú rovné od lopatiek k prstom, z pohľadu spredu aj zo strany a s dostatočnou dĺžkou ramena, takže lakte stoja pod telom. Hruď je jasne zreteľná. Panvové končatiny sú silné a svalnaté, vzhľadom k pleciam dobre vyvážené. Pri pohľade zozadu sú rovnobežné. Dobré zauhlenie kolien a nízko položené päty. Packy sú malé, okrúhle, pevné, so silnými vankúšikmi. Prsty stredne klenuté, ani vbočené ani vybočené. Pohybuje sa priamo, pravidelne, voľne, čulo. V kľude môže chvost visieť. Pri pohybe musí stáť vzpriamene.

Výška: Ideálna je výška medzi 25 a 30 cm, hmotnosť v kilogramoch sa rovná 1 kg na 5 cm výšky v kohútiku. Pes s výškou 25 cm má teda vážiť 5 kg a pes vysoký 30 cm 6 kg.

Srsť a farba: Srsť môže byť hladká, drsná a hrubá. Musí byť odolná proti poveternostným vlivom. Biela by mala prevažovať nad čiernymi, trieslovými, či hnedými škvrnami.

Temperament: Odvážny a nebojácny, priateľský a sebavedomý.

Poznámka: Psi musia mať v miešku dve normálne vyvinuté varlatá.

>> ďaľej - Povaha a využitie
TOPlist TOPlist