\n\n\n"; echo "\n"; ?>

   aktuálne:

Pre Fionu hľadáme nový domov. Najradšej do rodiny s deťmi alebo pre starších ľudí. Je to 4-ročná sučka, veľmi pekná, milá a hravá. Je zvyknutá na deti aj veľkých psov, je nekonfliktná, takmer nešteká. Vydrží veľa behať, ale nevyžaduje si dlhé prechádzky, je to skôr mazel na gauč...

   foto:

  stránka:

webdesign umstudio.net
(c) OD EVY 2006 - 2008

Povaha a využitie

Jack Russell teriéri sú odpradávna pracovnými psami. Na rozdiel od väčšiny iných plemien sa však dnešný Jack Russell teriér nejviac približuje svojmu pôvodnému základu. Aj keď sa dnes už moc neloví, chovatelia sa pôvodných šľachtiteľských cieľov pridržujú a jeho zástupcov stretávame na výstavách zriedkavo. Nie sú vyumelkovaní a práve to je na nich také príťažlivé. Dedičné chyby sa u nich takmer neobjavujú, a odhad dĺžky života na 15 rokov rozhodne nie je prehnaný.

Jack Russell teriéri určite nie sú pre lenivých. Sú inteligentní, prekypujú energiou. V priemernej obytnej štvrti majú títo psi s veľkou dávkou energie a potrebou činorodosti obvykle len málo možností. Je teda na pánovi, aby mu ponúkol dostatok činnosti. Nečakajte, že sa pes prispôsobí životu za pecou; to sa nestane. Preto je Jack Russell teriér vhodný predovšetkým pre ľudí, ktorí so svojím psom radi niečo robia a radšej trávia čas vonku v prírode ako doma.

Je treba si uvedomiť, že "jackovia" sú psi loveckí a majú teda silný lovecký inštinkt. Keď sa šteňa dostane do domácnosti, kde žije viac domácich zvierat, akceptuje ich obyčajne bez problémov. Keď raz Jack Russell vyrastie spoločne s papagájmi, fretkami alebo s mačkami, nikdy im neublíži a dokáže sa s nimi aj spriateliť. Ak si však vezmete domov staršieho "jacka", ktorý nemal kontakty s inými domácimi zvieratami, počítajte s tým, že bude vaše ostatné zvieratá pokladať za korisť a bude jednať podľa toho.

Jack Russell teriér je skutočný priateľ človeka. Pri príchode návštevy síce šteká, ale tým to aj končí. Návštevníci bývajú obvykle nadšene privítaní s neskrývanou radosťou: čím viac ľudí, tým viac zábavy. Dobre socializovaný Jack Russell teriér má veľmi rád deti, vaše aj všetky ostatné. Psi nie sú precitlivelí, majú športovú povahu a sú pre kdejaký žartík alebo hru – nech je akokoľvek bláznivá a trvá hocako dlho.

Napriek tomu sú odjakživa samostatní. To vyplýva z jeho pôvodného využitia - rozhodnutia pri love v líščej nore robil vždy on sám a nie jeho pán. Práve preto potrebujú dôslednú výchovu. Neposlúchajú svojho pána preto, že mu chcú slúžiť, ale len preto, že sa im to páči – len kvôli sebe. Je preto nutné, aby výcvik bol čo najzaujímavejší a najpodnetnejší. Nudné cvičenia jackovia priam neznášajú. Avšak ani prílišná zhovievavosť nie je na mieste, pes si potom robí čo chce.

Či sa stane z Jack Russell teriéra roztomilý, radostný, nekomplikovaný, športový pes, ktorého bude kdekto závidieť a obdivovať, záleží v prvom rade na jeho pánovi.

Použitá literatura: Esther Verhoef-Verhallen: Jack Russel Teriér

>> ďaľej - HISTÓRIA PLEMENA JACK RUSSELL TERIÉR
<< naspäť - ŠTANDARD PLEMENA JACK RUSSELL TERIÉR
TOPlist TOPlist